O klimatizácii
Správny výber klimatizácie má svoje pravidlá.
1. Funkcia a účel
Klimatizácia plní niekoľko úloh, ktoré upravujú kvalitu vzduchu v uzatvorených priestoroch. Jej prvoradou funkciou je chladenie, ale aj vykurovanie, odvlhčovanie, ofukovanie, filtrácia a prívod čerstvého vzduchu. Na trhu je veľké množstvo rôznych klimatizácií, navyše prínos moderných technológií predstavuje aj úsporu energií .
Ešte pred výberom správnej klimatizácie si dobre premyslite, aké priestory chcete klimatizovať, pripadne koľko miestností, aká ma byť veľká, koľko má stáť a podobne. Tiež si vopred zistite, či nebude na inštaláciu takéhoto zariadenia potrebný odborný pracovník. Stanovte si, čo od klimatizácie očakávate a koľko by mala stáť.
2. Druh a umiestnenie
Do bytu alebo domu si môžete vybrať aj z dvoch kategórií klimatizácie. Výhodu mobilnej klimatizácie môžeme spoznať už z jej názvu. Je menšia, prenosná a do miestnosti ju môžete inštalovať bez väčších prekážok. Väčšinou sa umiestňuje ku oknu alebo blízko balkóna, pretože jej súčasťou je aj hadicový vývod teplého vzduchu.
Hadica musí byť vysunutá z okna alebo prebúraným otvorom v stene, ktorý bude na to prispôsobený. Jej dĺžka je väčšinou kratšia, nakoľko by dlhšia hadica zmenšovala výkon klimatizácie. Výrobcovia preto neodporúčajú hadicu umelo predlžovať a ani upravovať. Jej priemer obyčajne býva zhruba 12 centimetrov.
Druhou kategóriou je nástenná, respektíve vonkajšia klimatizácia. Skladá sa z dvoch komponentov, pričom je jedna časť zavesená v miestnosti a druhá je umiestnená vonku. Sú spojené medeným potrubím, ktorým prúdi chemické chladidlo, zároveň je toto potrubie aj izolované kvôli tepelným stratám.
Vnútorná časť klimatizácie by mala byť umiestnená tak, aby ochladzovala celú miestnosť, ale aby nefúkala priamo na osoby v miestnosti. Takže v podstate by mala byť dostatočne vysoko a otočená do otvoreného priestoru. Vonkajšiu časť môžete umiestniť v podstate kdekoľvek. Treba však brať do úvahy bezpečnosť a jej hmotnosť.
3. Hlučnosť a výkon
Pri kúpe klimatizácie je potrebné zvážiť a otestovať aj jej hlučnosť. Nejde tak ani o nejaké dobré susedské vzťahy, ale niektoré klimatizácie sú obzvlášť hlučné a zdržovať sa v ich blízkosti môže byť otravné. Platí to v prípade vonkajšej aj vnútornej jednotky. Okrem hlučnosti je dôležitý aj kvalitný prachový filter.
Obzvlášť dôležitým aspektom je aj výkon klimatizácie. V tomto prípade však neplatí heslo, čím nižší výkon, tým menšia spotreba. Pri nesprávnom výbere výkonu, nemusíte dosiahnuť požadovanú teplotu. V každej dobrej predajni vám určite poradia, ale pre lepšiu predstavu si pozrite orientačnú tabuľku pomeru rozlohy miestnosti a výkonu klimatizácie.
Pomer rozlohy miestnosti a chladiacemu výkonu:
Rozloha
miestnosti (m2) Výkon (kW)
do 15 ............................ 1,5
do 20 ............................ 2
20 - 30 .......................... 2,5
30 - 35 .......................... 3 - 3,5
35 - 40 .......................... 3,5 - 4
40 - 45 .......................... 4 - 4,5
45 - 50 .......................... 4,5 - 5
4. Správne nastavenie
Neopatrnosť a zlé nastavenie klimatizácie môže byť aj nebezpečné pre zdravie človeka. Prechod z veľmi teplého počasie, respektíve zo slnka do vychladenej miestnosti môže spôsobiť aj stratu vedomia. Pri zlom nastavení môžete tiež rátať s pálením očí, podráždenou sliznicou, prechladnutím a s inými zdravotnými nepríjemnosťami.
Je všeobecne známe, že teplotný rozdiel, cez ktorý človek môže bezpečne prejsť je maximálne 6 stupňov Celzia. Podľa tohto pravidla by mala byť nastavená aj vaša klimatizácia. V praxi to znamená, že keď je vonkajšia teplota vzduchu 30 stupňov, v miestnosti by mala byť klimatizácia nastavená na 25 stupňov Celzia.
Odborníci však upozorňujú na to, že teplota nie je jediným rozhodujúcim faktorom. Dôležitú úlohu zohráva aj vlhkosť. Pre človeka je vraj ideálny pomer 25 stupňov Celzia s 40-percentnou vlhkosťou. Ak by bola vlhkosť pri tejto teplote vyššia, človek má už pocit horúčavy a dusného vzduchu.